cnc kesim çeşitleri

CNC Kesim Nedir? CNC Kesim Çeşitleri Nelerdir?

CNC Kesim Nedir? sorusu son dönemlerde oldukça sık sorulan bir sorudur. CNC Kesim Çeşitleri Nelerdir? ya da CNC Kesim ile Neler Yapılabilir? diye soruyorsanız mutlaka bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz. Seri üretimde için en çok tercih edilen , dekorasyon için birebir CNC Makineleri bir çok amaçla kullanılmaktadır. Dekoratif ürün üretimi , endüstriyel malzemeler , cam eşyalar kısacası bir çok şey üretilebilmektedir. Neler Yapıyoruz sekmesine giderek hangi materyalleri kestiğimizi görebilirsiniz.

CNC Kesim Nedir?

CNC Kesim Nedir? sorusuna oldukça sık duymaktayız. CNC Kesim ; Ahşap , Kompozit , Dekota , Pleksi , Alüminyum ve Metal malzemeleri kesmek için kullanılan CNC Router makineleri yardımıyla kesim işleme denilmektedir. Makineler (CNC Router) sayesinde seri üretim yapılabilmektedir. Genellikle endüstriyel ürünler için kullanılır. Günümüzde hobi malzemeleri , dekorasyon ürünleri gibi çeşitli sektörlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. CNC Kesim için tek bir branş yoktur. CNC Lazer Kesim , Plazma Kesim , Freze , Torna CNC’ci gibi çeşitli farklı çeşitleri de mevcuttur.

Lazer Kesim

bursa lazer kesim

Lazer Kesim ; isminden de anlaşılacağı gibi tabakanın lazer ışınlarıyla kesilmesine verilen isimdir. Bu kesim işlemi diğer CNC Kesimlerine göre daha hassastır. Lazer ışınlarının işlem sırasında aşınmaması ; bu kesimi diğerlerinden daha güvenli yapmaktadır. Lazer CNC ile yalnızca kesim değil , kazıma işlemi de yapılmaktadır. Son derece hassas olan bu makineler 0,32mm kalınlığına kadar işlemi gerçekleştirmektedir. Kazıma işlemleri için sıkça tercih edilen Lazer Kesim ; fire oranı en düşük kesim işlemidir. Aynı tabaka üzerinde onlarca kesim işlemini kolayca yapabilmektedir.

Plazma Kesim

Plazma Kesim ; iyonize edilen basınçlı havayla ortaya çıkan kesim işlemidir. Bu iyonize basınçlı hava Plazma Enerjisini doğurmaktadır. Oluşan bu plazma enerjisi ile CNC Kesim yapılmaktadır. Plazma Kesim yapmak için İletkenliği Geçiren bir Metal Levha‘dır. Hal böyle iken son derece düzgün , pürüzsüz ve çok az çapaklı kesim olanağı sunmaktadır.

cnc kesim nedir? plazma kesim

Karbondioksit (Co2) Kesimi

Karbondioksit gaz alışıma dayalı lazer kesim işlemidir. Kısaca co2 olarak geçer. Ayrıca ; ahşap , cam , metal , akrilik gibi kesim işlemleri Co2 kesimi ile yapılmaktadır.

Oksijen Kesim

oksijen kesim

Oksijen Kesim ; denildiği zaman karbondikosit kesim insanlar aklına geliyor. Kısaca gaz ağırlıklı olan herşeyle bağdaştırılıyor. Maalesef bu yanlış bir varsayımdır. Oksijen Kesim ; çelik gibi yüksek ısıyla bölünebilen maddelere kullanılan bir CNC Kesim işlemidir. Kısaca yüksek ısı gerektiren tüm kesim işlemleri bu türle kesilmektedir. Özellikle inşaat , havacılık , otomotiv , endüstriyel malzeme sektöründe tercih edilmektedir. Kesim işleminin yapılabilmesi için minimum 1100 dereceye (1100°C) ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle çelik gibi materyallerin kesimi için kullanılmaktadır.

Neodim Lazer Kesim

Gaz ve elektrik bazlı bir kesim işlemidir. Bu nedenle kesim işlemi yapacak personelin dikkat etmesi gerekmektedir. Yüksek basınçlı gaz fenomları ile elektriğin tepkimeye girmesi sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle neodim kesim işlemi için tabakada metal ya da çelik materyallerinin olması gerekmektedir.

Fiber Lazer Kesim

Fire oranı oldukça düşük olan kesim çeşitidir. Metal , Plastik , Dekota , Altın , Deri gibi çeşitli materyallerin kesimi yapılmaktadır. Ayrıca seri üretim gerektiren kesim işlemlerinin çoğu Fiber Lazer Kesim ile yapılmaktadır. Bununla birlikte değerli maddeler olan altın , gümüş gibi materyaller sıfır kayıpla üretilebilmesi için lazer kesim kullanılır. 1 gramı dahi önemli olan bu materyaller mutlaka Fiber Lazer Kesim ile yapılmalıdır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın