CNC Ahşap Kesim işlemi CNC Makineleri ile profesyonel olarak kesme ve kazıma işlemleriyle yapılmaktadır. Ahşap Kesim işlemi sayesinde bir çok dekoratif ürün elde edilebilmektedir. Seperatörden , Mobilyaya , Tabeladan ; Duvar Askılıklarına kadar bir çok ürün Ahşap/MDF Kesim İşlemi sayesinde üretilmektedir. Bir çok sektörde kullanılabileceğiniz CNC Router Kesim ; çeşitli alanlara hitap edilebilmektedir.Ahşap Kesim ile üretilebilecek oldukça fazla ürün çeşiti vardır. Aynı zamanda seri üretimde tercih edilmektedir.

Pürüzsüz , Çapaksız ve en az fire kaybıyla CNC Ahşap Kesim oldukça popüler bir kesim tekniğidir. CNC Ahşap Kesimi için makine parkurumuz oldukça geniştir. Ebatlaması yapılacak olan MDF , Sunta , MDF ya da MDFLAM/SUNTALAM gibi tabakaya oturtulur. Kesilme ölçüleri ilgili CNC Makinelerinin koordinatlarına eklenir ve kesim işlemi başlanır. Kesim sırasında sorunsuz bir kesim işlemi için daha önce çalışma dosyasını kontrol etmemiz gerekmektedir.

Ahşap Kesim gibi işlemler ile bir çok ürünün seri olarak imalatını yapabilmekteyiz. İstediğiniz tüm ürünler için öncelikle bir çalışma dosyası gerekmektedir. Çalışma dosyanızı tarafımıza iletmeniz durumunda kesim işlemine aynı gün içerisinde başlanır. Sunta Kesim ve MDF Kesim işlemleri de Ahşap kategorisine girmektedir. CNC Ahşap Kesim ; tüm ağaç ürünlerinin kesim işlemi için genel bir kategori ismidir. Tüm süreçler hakkında bilgi almak için diğer blog yazılarımıza gözatabilirsiniz.

CNC Kesim Nedir? Ahşap CNC Kesim ne işe yarar?

CNC yani uzun adıyla Computer Numeric Control kodlama üzerine tabanlı bir programdır. Cad , Cam gibi harici proglama dilleriyle makinelere aktarılır. Makinelere aktarılan X , Y ve Z eksenleri sayesinde ilgili tasarımlar programdaki son şeklinde kesim işlemi yapar. Bu kesimde CNC Tezgahlarına oturtulan materyalin sabitlenmesi gerekmektedir. CNC Programı sabit bir düzlemde kesim işlemi yaparken olası bir tabaka kayması işlemi durdurabilir. Durdurulan işlem yüzünden ; CNC Makinası hasar görebilir veya tabaka kullanılamaz hâle gelebilmektedir.

CNC Makinelerinin tasarım arayüzü genellikle Corel Draw programı ile çizilmektedir. Son derece gelişmiş bir arayüzü olan bu tasarım asistanı sayesinde istediğiniz şekiller çizilebilir. 3 Boyutlu şekillerde ise harici uygulamalar kullanılabilir. X,Y ve Z ekseninin kullanıldığı makineler ile 3 Boyutlu kesim işlemi gerçekleştirilemez. Ahşap CNC Kesim ile 2.boyutla kesim işlemi yapılabilir.

Ahşap CNC Kesim İşlemleri

CNC Kesim metodu ile bir çok kesim hizmeti verilebilir. En çok kesim işlemi ise CNC Ahşap Kesim işlemidir. Özellikle son dönemlerde Mobilya sektörü , Fuar Sektörü ve çeşitli ahşap ürün ihtiyacı olan sektörler ciddi bir talep iletmektedir. Hâl böyle iken CNC Tezgahları düzenli olarak ahşap ürünlerinin kesim işlemini yürütebilir. MDF ve Sunta gibi ahşap olmayıp ağaç ürünü kategorisinde geçen ürünlerde kesilmektedir. Tezgah boyutunun CNC Kesim işleminde önemi büyüktür. Genellikle Türkiye’de 210 cm x 370 cm ebatlama tercih edilsede daha yüksek ebatlara sahip makineler bulunabilmektedir. Kesim için 2D (2 Boyut) ve 3D (3 Boyut) tercihleri seçilmelidir. CNC Kesim ile ilgili tüm yaptığımız çalışmaları inceleyebilirsiniz.

MDF Kesim İşlemleri

MDF Kesim İşlemleri aynı şekilde Ahşap Kesim şeklinde yapılmaktadır. CNC Router Kesim yoluyla gidilen bu işlemde tabakalar CNC Tezgahlarına yatılır ve kesim işlemi başlatılır. 30 mm kalınlığına kadar geçerli tüm Sunta ve SUNTALAM için kesim imkanı sunulmaktadır. Bu süreçte pürüz ve çapak bırakılmaması için ilgili ürünün ebatlaması yapılır. Ebatlaması yapıldıktan sonra tabaka kalınlığına uygun uçlar takılmalıdır. Bu uçlar 3mm kalınlıktan başlayıp 30mm kalınlığa kadar çıkabilmektedir. Eğer ilgili uç takılmazsa kesimlerde pürüz , çapak ve pütür gibi rahatsız edici hasarlar meydana gelebilir. Bunun önüne geçilmesi için yapılması gereken şey doğru bir firma ile çalışmaktır.

Neden CNC Kesim? CNC Kesim’de Neler Yapılır?

CNC Kesim ; Ahşap CNC Kesim gibi işlemleri kolaylıkla yapabilen bir programlama aracıdır. Burada insan gücünü en aza indirerek profesyonel kesim hizmeti vermek amaçlanmaktadır. İnsan gözüyle görülemeyecek hataları , inilemiyecek derinlikleri ve çapaksız/pürüzsüz kesim imkanlarını CNC Kesim makineleri sunmaktadır. Bu yüzden CNC Kesim oldukça kolektif bir kesim yöntemidir. Bu sebeple elle ya da diğer adıyla manuel kesime nazaran çok daha profesyonel bir kesim imkanı sunmaktadır. Basit bir tablo ile Neden CNC Kesim Yapılır? sorusunu cevaplayalım

CNC Kesim Elle Kesim / Manuel Kesim
Ölçümlenmesi kolaydır. Program üzerinden tek bir tıkla komut verilir ve CNC Router Makinası kesim işlemine başlar.Ölçümlenmesi zordur. Kesim işlemine başlanması için cetvel ile ölçümleme yapılmalıdır. Santim/Metre ölçülmeden iş başlanması tehlikeli olabilmektedir.
Zaman Tasarrufu Sağlar. Saatler sürecek kesim işlemlerini dakikalar içerisinde çözümleyebilir.Elle kesim işlemi için insan gücüne ihtiyaç vardır. Çeşitli faktörleri göze alırsak CNC Kesime kıyasla %500 daha uzun bir sürede kesim tamamlanır.
Profesyoneldir. İç bükey ya da Dış Bükey kavislerde dahi çapak , pürüzsüz ve pütür minimalize edilir.İlgili bölgelere zımparalar , ya da çeşitli polish malzemeleri kullanılmalıdır. Harici durumlarda çapak ve pürüz bırakmaktadır.
Seri üretim için birebirdir. Bir önceki kesim ile bir sonraki kesim arasında %100 benzerlik bulunmaktadır.Bir önceki ve bir sonraki üretimde farklılıklar olabilmektedir. Bunun için kesin bir hüküm verilememektedir.
Derinlik için ölçümleme gerektirmez. Çeşitli programları ile kendiliğinden derinlik verebilirsiniz.Her uç değişiminde derinliklik ölçümlenmesi gerekmektedir. Harici durumda farklılık gözükebilmektedir.
CNC Kesim ile Elle Kesim Arasında Ne gibi farklılıklar vardır?

CNC Ahşap Kesim İşlemi Nerede Yaptırılır?

CNC Ahşap Kesim İşlemi için çeşitli atölyeler mevcuttur. Hemen hemen her ilde bulunabilir. Önceliğiniz uygun fiyatlandırma / kaliteli işçilik ve malzeme çeşitliliği ise YALÇİN CNC Ahşap Kesim tercihiniz olmalıdır. CNC Kesim yaptırırken dakika/adet bazlı bir fiyat politikası izlenebilmektedir. Sunta Kesim , MDF Kesim ya da Ahşap Kesim işlemi için fiyatlandırma aynı olacaktır. Bu fiyatlandırmayı etkileyen temel faktörler genellikle zamandır. Zaman ne kadar uzun olursa , aynı şekilde tasarım ne kadar karışık olursa işlem süresi artacak ve dolaylı yoldan fiyat faktörü devreye girecektir. Bu süreçte sizlerin bulunduğunuz atölyede zaman geçirmenizi tavsiye ederiz.

CNC Kesim nasıl yapılır?

CNC AHŞAP KESİM FİYATLARI

CNC Ahşap Kesim fiyatları dakika bazlı ya da kesim süresi bazlı değişebilmektedir. Ortalama olarak 7,5 TL / Dakika şeklinde bir ücretlendirmesini vardır. Bu fiyatlandırmaya etki eden çeşitli materyaller vardır. Bunlar kesim süresi , delinecek delik sayısı , mesai harici çalışma süresi vb. gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilmektedir. Bu konu hakkında en net fiyatı ilgili firmanın vermesi daha doğru sonuçlar doğuracaktır. Misal verecek olursak 30 mm kalınlığındaki bir ahşapın kesimi ile 8mm kalınlığında suntanın kesim süresi farklı olur. Bu farklılığın sebebi derinliğin olmasıdır. Aynı şekilde bir Seperatör Üretimi ile Ahşap Düz Kesim arasında fark olacaktır. Seperatör gibi ince işçilik gerektiren ürünler daha fazla çalışma süresine ihtiyaç duyar.

Özet

Özetle CNC Ahşap Kesim özellikle seri üretim için mükemmel bir hizmet çeşitidir. En doğru üretim , pürüzsüz ve çapaksız sonuçlar için sizlerde CNC Router Makinesi yardımına başvurmalısınız. 3mm kalınlıktan 30mm kalınlığa kadar ürünleri bir çok CNC Kesim Atölyesi rahatlıkla kesebilmektedir. Sunta Kesim , MDF Kesim ve Ahşap Kesim için CNC Kesim Fiyatları cep dostudur. Seri üretim ihtiyacınız var ise ve özellikle ahşap alanındaki sektörlerle iş yapıyorsanız tercihiniz belli olmalıdır. YALÇİN CNC Kesim Atölyesi olarak sizlere kaliteli kesimleri ve uygun fiyatlandırmayı vaad etmekteyiz.