Pleksi Kesim , CNC Router makineleri yardımıyla Plexiglass malzemesinin kesim işlemine denilmektedir. Pleksi gibi maaliyeti yüksek ürünlerfire sayısı en aza indirmek ve çapaksız/pürüzsüz bir kesim için CNC Makinelerinde kesilmektedir.CNC Router makinelerinin kullanımı alanı oldukça geniştir. Bu profesyonel makineler Plexiglass ürünlerin kesim işlemini dakikalar içerisinde yapabilmektedir. Dayanıklılığı ve görüntüsü sayesinde tercih edilen Pleksi ; en doğru kesim sonuçlarını CNC Makinelerinde görmektedir. Dekorasyondan , tabelaya ; seperatörden vezne siperliklerine kadar bir çok yerde kullanım alanı vardır. Pleksinin bir diğer kesim çeşiti ise Lazer Kesim ile yapılmaktadır. Özellikle küçük hacimli pleksi ürünler elde edilmek isteniyor ise Lazer Kesim tercih edilebilir. Pleksi Kazıma , Pleksi Markalama gibi işlemler Lazer Makineleri yardımı ile rahatlıkla yapılabilmektedir. Plexiglass için istenilen ölçülerde kesim yapılmaktadır.

Plexi ürünler dekoratif amacın haricinde koruma amacıyla da kullanılmaktadır. Fabrikalar , okullar ve sanayi tipi işletmelerde çokca gözüken evrak kutuları pleksi kesim sayesinde yapılmaktadır. Evrak dosyaları , vezne önü bariyerler ve özellikle ışıklandırılmış yön tabelaları pleksi ürünlerle hem daha güvenli hem de daha hoş bir görüntüdedir. Düzgün bir çizim yapılması durumunda pleksi tabakalardan en uygun verim alınabilmektedir. 210 x 370 tabaka sınırlamasıyla istediğiniz tüm ölçüler kesilebilmektedir.

Pleksi Kesim İşlemi Nedir? Pleksi Kesim Nasıl Yapılır?

Pleksi Kesim ; ilgili pleksi ürününün CNC Router Makinası ya da Lazer Kesim Makinası kesilmesine verilen isimdir. Bu tekniklerin haricinde evde elle pleksi kesmek mümkündür. Cam kesici aletler ile pleksi kesmek mümkün olmaktadır. Tabii ki evde elle kesilen pleksi ürünler ile profesyonel makine kesimi arasında ciddi farklar mevcuttur. Profesyonel makine yapılan Pleksi Kesim sorunsuz sonuçlar çıkabilirken elle kesimi yapılan pleksiler daha amatör olmaktadır.

Özellikle seri üretim yapılacak Pleksi Ürünler için sizleri atölyelere yönlendirmek daha doğru olacaktır. Zamandan tasarrufun haricinde profesyonel sonuçları Lazer ve CNC Makineleri rahatlıkla sağlayabilir. Zımparaya dahi gerek bıraktırmayan bu makineler sizler için mükemmel bir aracı makineler olacaktır.

CNC Pleksi Kesim Nedir?

Pleksi Kesim ; CNC Router Makineleri ve Lazer Kesim Makineleri sayesinde kesimi yapılan pleksi malzemelere verilen isimdir. Bu kesim tekniğinde pürüzsüz , keskin ve çapaksız sonuçlar hedeflenir. Kesimi yapılacak olan pleksi malzemesi uygun tabakaya yerleştirilir ve ardından kesim işlemi başlatılır. Kesim öncesi tabaka kontrolü , tasarım kontrolü ve manuel ölçümleme mutlaka yapılmalıdır. İlgili operatör sizleri bu konuda uyarmakla görevlidir.

Pleksi Kesim için doğru malzeme tercihi önemlidir. Plexiglass ürünler ; saydam , renkli , çeşitli kalınlıkla olabilmektedir. Bunun için kesimi yapılacak ürünün nerede kullanılacağıda önemli bir sorudur. Eğer dekoratif amaçla kullanılacak ise renkli pleksi ürünler tercih edilebilir. Bir yön tabelası ya da farklı dekoratif ürünler terich edilirse saydam plexiglass daha mantıklı olacaktır. Pleksi malzemeler sonradan ışıklandırılabilir , ışık geçirgenliği yüksektir.

Pleksi Lazer Kesim Ne Demek?

Pleksi Kesim için kullanılan yöntemleri sizler için söylemiştik. Lazer Makineleri ile Pleksi ürünleri kesmek mümkündür. Fakat bir tabakayı Lazer makinelerine atmak doğru olmaz. Bunun için CNC Router Makineleri daha doğru olacaktır. Lazer Kesim ; üretim amacı ile Markalama ve Kazıma işlemleri yapabilmektedir. Eğer istediğiniz ürünler küçük hacimli ürünler ise Pleksi Kesim için Lazer Makinelerini tercih etmelisiniz.

Lazer Kesimin bir diğer avantajı ise okjien bazlı lazer ışınlarıdır. Bu ışınlar sayesinde kesilecek olan pleksi ürünlerde bir çapak , pürüz ya da sonradan traşlama gerekmeyecektir. Yine de ilgili operatöre sormak da fayda var.

Pleksi Kesim Nasıl Yapılır?

Pleksi Kullanım Alanları Nelerdir?

Pleksi ürünler bir çok sektörde kullanılabilmektedir. Kullanım alanları genelde; fuarcılık , dekorasyon , organizasyon , görsel sanatlar ya da iç mekan dizayn sektörleridir.Pleksi Kesim işlemi yapıldıktan sonra pleksi ürünler hazır hale gelmektedir. Bu ürünler dayanıklılığı ve ışık geçirgenliği yüksek malzemelerdir. Örnek verecek olursak Kırmızı bir pleksinin altına LED şeritler dönerseniz ışığı nasıl geçirdiğini görebileceksiniz.Bu sektörlerin haricinde de bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Yürüyen merdivenlerin camlarından , dilek/istek kutularına kadar bir çok yerde pleksi ürünlere denk gelebilirsiniz.

Ürün AdıKullanım AlanıPleksi Kesim Tercih Nedeni
Yürüyen Merdiven CamlarıTüm yürüyen merdivenler için kullanılmaktadır. Ortalama 30mm kalınlığında Plexiglass ürünler kullanılmaktadır.Dayanıklılığı sayesinden Pleksi ürünler tercih edilmektedir.
Sadaka Kutuları / Bağış KutularıHemen hemen tüm bağış kutuları Pleksi ürünlerden üretilmektedir.Darbeyi emen yapısı sayesinde bir çok firma Bağış Kutularını Plexiglass ürünlerinden yaptırmaktadır.
Motorsiklet vb. CamlarıÖn koruması olan tüm motorsiklet , scooter vb. ulaşım araçlarında kullanılmaktadır.Uzun süre koruma sağlayan pleksi ürünler motorlar için dayanıklı üretilmektedir.
Kurumsal ÜrünlerBroşürlük , Dilek/Şikayet Kutuları , İsimlik vb. kurumsal ürünler pleksiden üretilmektedir.Genellikle dekoratif amacıyla kullanılsa da dayanıklılık da tercih nedenidir.
Dekoratif Ürünler Tabelalar , Işıklı Duvar Dekorları ve StandlarFarklı renkleri ve ışıklandırması ile pleksi kesim yapılmaktadır.
Pleksi Malzeme ile Ne Kesilir?

Neden Pleksi Kesim Yaptırmalıyım?

Pleksi Kesim için gelişmiş CNC Router Makineleri en doğru tercih olacaktır. Tabaka fiyatlarını düşündüğümüz zaman pürüzlü , yamuk ya da hasarlı bir pleksi size ciddi zararlar verebilmektedir. CNC Router Makinelerinin haricinde Lazer Kesim Makinası da düşünülebilmektedir. Daha küçük hacimli işlemler için Lazer Kesim tekniği kullanılabilmektedir. Örnek verecek olursak bir tabaka Plexiglass malzemeyi CNC Router daha hızlı bir şekilde keser ve ebatlar. Ama bir vezne bariyeri için Lazer Kesim makinası daha doğru bir tercih olacaktır.

Pleksi Kesim için ilgili operatöre soru sormaktan çekinmeyin. Zira yanlış bir kesim işlemi sizin ciddi bir maddi hasara yol açabilir. Hasar denildiğinde sadece kırıklar akıla gelmemelidir. Aynı zamanda çizikler , pürüzler , pütürler vb. darbelerde hasar olarak akıllara gelebilmektedir.

Pleksi Ürünün Özellikleri Nelerdir?

Pleksi ürünün özellikleri arasında en belirgin özelliği şüphesiz ; Dayanıklılıktır. Camla kıyaslandığı zaman 6 kat daha dayanıklıdır. Kullanıcıların zarar görmemesi için özel olarak üretilmektedir. Aynı şekilde çeşitli renklere sahip olan bu materyal ışık geçirgenliği açısından oldukça yüksek bir ışık geçirgenliğine sahiptir. Dekoratif tercih olarak ışıklı pleksi kesim ürünler tercih edilebilir. Aşağıdaki örnek tabloda pleksi ürünün özelliklerine gözatabilirsiniz.

DayanıklılıkCam ile kıyaslandığı zaman %600 daha dayanıklıdır. Korumak için en mantıklı tercih pleksi ürünler olabilmektedir.
Isı ve Işık GeçirgenliğiYüksek ışık geçirgenliğine sahiptir. Cam ile kıyaslandığında %20 daha az ısı izolasyonu sunmaktadır.
GüvenlikKeskin kenarlara sahip olmamakla beraber kullanıcılara herhangi bir zarar vermez
Şekil VerilebilirlikUygun ısı derecelerine uyulduğu takdirde kolaylıkla bükülebilir ve şekillendirilebilir.
Pleksi Özellikleri Nedir?

Pleksi Kesim Fiyatları

Pleksi Kesim Fiyatları genellikle dakika ya da tabaka ölçüleri üzerinden alınmaktadır. Pleksi Lazer Kesim fiyatları dakika başı 5TL ila 100TL arası değişkenlik gösterebilir. CNC Pleksi Kesim ise 5TL ila 100TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Buradaki fiyatlandırma yalnızca ortalama fiyatlardır. Fiyatlandırmayı etkileyebilecek bir kaç faktörü sizler için derledik..

  • Tabaka Kalınlığı / Kullanılacak pleksi ürünün milimetre kalınlığı (3mm , 8mm , 18mm , 30mm vs.)
  • Kesim Süresi / Kesim Yapılacak Motif (Motif ne kadar delikli ise o kadar uzun bir kesim süresi olacaktır.)
  • Kullanılacak olan makina tercihi (CNC Router veya Lazer Makinesi)
  • Kesim harici yapılacak olan işlemler ( Pleksi Kazıma , Pleksi Oyma , Pleksi Kesim vs.)

Üstteki liste Pleksi Kesim Fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörlerdir.Yine de net bir fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. En uygun fiyatlandırma için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.