Lazer Kesim ahşap , mdf , sunta gibi ürünlerin Lazer Kesim Makinası ile yapılan kesim işlemine verilen isimdir. Lazer ile kesim yöntemi denildiği zaman akıllara ilk başta Ahşap Kesim gelse de bir çok ürün bu şekilde kesilmektedir. Strafor , Plexiglass , Dekota , Solid , Ahşap vb. tüm ürünler için kullanılabilmektedir. Bu kesim metodu genellikle ince işçilik gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. CNC Router Makinelerin giremediği yerlerde Lazer yöntemi ile kesim en çok tercih edilen kesim makinesidir. Özellikle son dönemlerde E-Ticaretin artması ila Lazer Kesimson derece popüler hâle gelmiştir. Ahşap duvar dekorlarından , duvar raflarına kadar bir çok ürün üretilebilmektedir. Dekota ürünlerin de popüler olması bu makinelerin kullanım alanını arttırmıştır. Lazer yöntemi hakkında çeşitli kesimli yöntemleri ve materyaller mevcuttur.

Lazer Kesim işleminde ürün ve renk tercihi çok önemlidir. Örnek verecek olursa beyaz bir MDF kesiminde lazer ışınlarından kaynaklı çeşitli iz ve yank lekeleri oluşabilir. Bu tarz sorunların olmaması için kesim öncesi mutlaka makine operatörüne danışılmalıdır. Her makine aynı olmadığı için belirli makineler maksimum 18mm kalınlığına kadar kesebilmektedir. Bu Lazer Kesim metodu için ise yine ilgili firma ile iletişime geçmeniz en doğru karar olacaktır

Lazer Kesim Makinesi

Lazer Kesim yapılabilmesi için öncelikle Lazer Makinesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu makineler içerisinde bir oksijen tüpü barındırmaktadır. Bu oksijen tüpü içerideki basınçla etkileşime girerek lazer ışınları çıkartmaktadır. Bu çıkan lazer ışınları Lazer Kesim tekniğinin temelidir. Türkiye’de genellikle maksimum 18mm kalınlığında ürün kesebilen Lazer Makineleri bulunmaktadır. Bu makinelerde Ahşap , MDF , Solid , Plexiglass vb. tabakalarla kesim yapılmaktadır. Bu kesim işlemi için çalışma dosyası baz alınmaktadır. Çalışma dosyasındaki ürünler ilgili makineye aktarılarak şablon kesim işlemi yapılabilmektedir.

Lazer Makinalarının kafa kısmı her makineye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çift başlı makineler , oynar başlı makine başlıkları şeklinde bir çok çeşiti bulunmaktadır. Bu ürünlerin kesimi için ilgili basıncı ve lazeri üretmesi son derece kritik bir konudur. Üretilecek olan ürünlerin çapaksız , pürüzsüz ve pütürsüz olması için Lazer Kesim en doğru yoldur.

Lazer Kesim Makinası ile Ne Üretilir?

Lazer Kesim ile bir çok ürün üretilebilmektedir. Son dönemlerde artış gösteren E-Ticaret satışları ile Lazer Makinaları adeta hiç durmadan kesim işlemi yapmaktadır. Pandemi sürecinden sonra insanların evde vakit geçirmesi ev dekorasyon ürünlerinde büyük bir talep yaratmıştır. Bu talep ile Lazer Kesim dekor ürünleri , duvar rafları vs. üretilmektedir.

Hediyelik Eşya , Duvar Dekorları/Tabloları , Duvar Rafları , Laptop Sehpaları , Zeka Geliştirici Oyunlar ve Fotoğraf Çerçeveleri gibi bir çok ürün üretilebilmektedir. Üretilecek olan bu ürünler istenilen materyallerle kolaylık kesilebilmektedir. Kesim işlemleri ürüne göre 5-45 dakika arası sürebilir.

Lazer Kesim Nasıl Yapılıyor?

Neden Lazer Kesim?

Lazer Kesim ; genellikle CNC Router Makinelerine gerek duyulmayan işlemler için tercih edilmektedir. Örnek verecek olursak bir Puzzle Üretimi ya da Hediyelik Eşya üretimi için CNC Kesim tercih edilmeyecektir. Hem malzemenin inceliği hem de CNC bıçak ucunun kalınlığı sebebiyle Lazer Kesim tercih edilmelidir. CNC Makineleri daha çok büyük hacimli ve seri üretim için tercih edilirken lazer yöntemi ise daha küçük hacimli işlemlerde tercih edilir. 30×30 bir levhanın kesimi için Lazer yöntemi kullanılırken ; 30×30 bir levhadan 100 adet kesimi için CNC yöntemi kullanılmaktadır.

Lazer yöntemi içeriğindeki ışınlar her ne kadar güçlü olsada belirli bir kalınlıktan sonra keskin sonuç vereyemebilir. Bu süreçte hangi kesim yöntemini seçebileceğinizi siz belirlemelisiniz. Eğer aklınızda bir soru işareti oluştuysa İletişim Sayfamızdan bizlere soru sorabilirsiniz. Tüm sorularınız bizler için değerlidir.

Ahşap Lazer Kesim

Lazer Kesim için en çok tercih edilen ürün şüphesiz ahşaptır. Ahşapın dayanıklı yapısı ve geniş ürün yelpazesiyle gün içerisinde bir çok yerde gözüme çarpabilmektedir. Baktığımızda bir duvarda tablo olarak ya da bir işletmede Tabela olarak gözükebilir. Lazer Kesim için sadece kesim hizmeti verdiği bilgisi maalesef yanlıştır. Lazer Kazıma , Lazer Markalama , Ahşap Yakma gibi hizmetlerde Lazer ile Kesim tekniğinin bir parçasıdır. Markalama sürecinde en iyi sonuçları ise şüphesiz Lazer Makinaları vermektedir.

Ahşap Lazer Kesim ile dekoratif bir çok ürün kesilebilir , duvar askılığı ve dekoru olarak kullanılabilir. Ahşap Markalama işlemi yapılabilir ve lazer makinesi ile logo ve künye bilgileri ahşapa kazınabilir. Evler için dekorasyon malzemeleri çıkartılabilir. Ahşap masalar , sandalyeler , dolaplar vb. Otomobil iç döşemeleri ve Karoser Kesimleri için kullanılabilir. Hobi evleri yapılabilmektedir. Bu süreçte profesyonel destek almak ve Neler Yapıyoruz öğrenmek için güncel olarak bizleri takip edebilirsiniz.

Plexiglass Lazer Kesim

Lazer Kesim Plexiglass ürünler oldukça popüler ürünlerdir. Çocukların oynadığı zeka geliştirici oyuncaklardan , duvardaki bir çok dekorasyon ürünlerine kadar bir çok ürün plexiglass malzemeden üretilmektedir.Sanayi tipi bir kesim yöntemi olmayan Lazer yöntemi ile dekorasyon ürünleri üretilmektedir. Plexiglass çeşitli renklerden üretilebilen bir materyaldir. Bu materyal ile çeşitli dekorasyon ürünlerini üretmekteyiz. Plexi ürünleri sadece bireysel olarak kullanılmamaktadır. Ticari işletmelerde de kullanılmaktadır.

Tuvalet göstergelerinden , ofis girişlerine kadar bir çok alanda da Plexiglass malzeme kullanılmaktadır. Plexiglass sonradan ışıklandırabilir bir yol göstergesi olabilmektedir. Plexiglass ürünlerin genel tanımıyla ilgili çeşitli kaynaklar mevcuttur.

Lazer Makinesi Çeşitleri

Lazer Kesim işlemini yapan sayısız makine vardır. Bunlar kw , ebatlama , mm gibi çeşitli değişkenliklere sahiptir. Kısacası bir lazer makinesi ile tüm ürünlerin kesim işlemi yapılamaz.Kesim işleminin yapılması için ; doğru ürün , doğru makine alınması gerekmektedir. Örnek verecek olursak ev tipi küçük convertör lazer makinesi sizler için 50cm’den fazla bir materyali kesemeyecektir. Ya da bir 1 metrelik bir ahşap parçasını markalayamayacaktır. Bunlar için doğru makine tercihi önem taşır.

Ev Tipi Lazer Makinelerde ebatlama oldukça küçüktür. Genellikle 50 cm x 50cm ebatlar maksimum boyut olmaktadır.210 x 370 cm ortalama ebatlaması vardır. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Makineler bunlardır.
3cm kalınlığındaki ürünlerin kesim işlemi yapılabilmektedir.30 mm’ye kadar bir çok ürünün kesim işlemi yapılabilmektedir.
kW bakımından yüksek elektriğe ihtiyaç duymazlar.30 kW/ortalama bir elektrik ihtiyacı duyulabilmektedir.
Kesim için daha amatör kalmaktadırLazer Kesim için profesyonel makinelerdir.
Ev Tipi ve Sanayi Tipi Lazer Makinelerin Farkı
lazer kesim makine
Lazer Kesim Makinesi

Lazer Kesim Fiyatları

Lazer Kesim fiyatları genellikle dakika başı üzerinden hesaplanmaktadır. Net bir fiyat söylenemez fakat ; ortalama dakika başı 5 TL ila 100 TL arası değişkenlik gösterebilmektedir. Fiyatlandırma makasında ciddi fiyat farkları olabilmektedir. Bu fiyatlandırmayı etkileyen temel bir kaç neden vardır. Bunları listeyecek olursak sırasıyla şu şekildedir.

  • Kesimi yapılacak olan ürünlerin cinsleri ( Ahşap , Plexiglass , Solid Polikarbon , MDF , Strafor vb.)
  • Kesimi yapılacak olan ürünün kalınlığı / derinliği / dansite değerleri (3mm , 8mm , 18 mm)
  • Kesim yapılacak ürünün tasarımı (İşlenecek , kazınacak ya da yakılacak olan yer makinenin çalışma süresini doğrudan etkilemektedir. Fiyatlandırmaya etkisi vardır.)
  • Kesim yapılacak olan ürünün adedi. (Adet faktöründe makine ısınması ve ayarları yapılması gibi faktörler göz önüne alınarak adet fazla olduğu zaman adet başı maliyet daha da düşmektedir.)
  • Tasarım Desteği (Bu opsiyonel bir faktördür. Tasarım yaptırılacak olan bir kesim işleminde tasarıma göre ilave fiyat farkı çıkabilmektedir. Tasarımıyla ya da projesiyle birlikte gelen müşteriler ilave tasarım bedeli ödemez.)
  • Zaman Faktörü. (CNC Kesim ya da Lazer yöntemi ile kesim yapan işletmeler dakika başına ücret ister. Bundaki temel neden ürünün tasarımıdır. Yani bir tasarım ne kadar kolay kesilebilir ise o kadar uygun bir maliyet çıkmaktadır.)

Özet

Özetle ; Lazer ile kesim yapılacak ürünlerin düzgün kesimi için maksimum 18mm kalınlık tercih edilmelidir. Seri üretim ihtiyacı için Lazer Kesim yerine CNC Router Kesim daha mantıklı tercih olacaktır. Lazer Markalama , Lazer Yakma , Lazer Kazıma gibi işlemlerde Lazer Makinası ile yapılabilmektedir. Fiyatlandırma genelde dakika başı değişkenlik gösterir. Lazer ile Kesim ücretleri dakika başı 5 TL ila 100 TL arası değişkenlik göstermektedir. Dekorasyon ürün üretimi için Lazer Makinaları tercih edilmelidir.