Strafor Kesim ; çeşitli şekillerde elde edilebilen strafor ve köpüklere verilen genel isimdir. Strafor genellikle Kesim Makineleri ile kesilse de CNC Strafor Kesim veya Elle kesimde yapılabilmektedir. İzolasyon , dekorasyon , koruma ve dolgu malzemesi olarak kullanılan bu fonksiyonel ürün son derece önemlidir.3D Modellemelerden , Şişe Koruyucularına ; Yapı Malzemelerinden Otomotiv sektörüne kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Strafor Kesim yapılması için Strafor Bloklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kesim işlemi öncesinde ne için kesim yapılacağı mutlaka söylenmesi gerekmektedir. XPS Strafor veya Enjeksiyon Straforlar CNC Makineler ile kesilmemektedir. Tüm malzeme çeşitliliği için önce ilgili firma ile görüşme yapılması gerekmektedir. Aksi halde zaman kaybı yaşanabilmektedir. Son dönemlerdeki dekorasyon örnekleri ve E-Ticaret hacimleri sayesinde Strafor ile ilgili tüm ürünler son derece popüler hâle gelmektedir.

Strafor ürünler üretim açısından çok farklı tekniklerle kesilmektedir. Strafor Makinelerdeki Isı Yalıtımlı Teller sayesinde 2Boyutlu kesim işlemi gerçekleştirilebilir.3 Boyutlu kesimler ise CNC Router Makinelerine ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaçlarınıza özel tüm içeriklerine Strafor Kesim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Strafor Köpük

Strafor Kesim Köpük ürünler ; izolasyontan dekorasyona kadar bir çok alanda kullanılan EPS ürünlerdir. Bu ürünler çeşitli kesim teknikleri ile kesilebilmektedir. Taşıma ürünleri , Dolgu ürünleri ve Muhafaza Ürünleri gibi çeşitli ürün gruplarında kullanılmaktadır. Hemen hemen akıllara gelebilecek bir çok sektörde kullanımı vardır. Puf koltukların içerisindeki dolgulardan , oturduğum binaların yalıtımına kadar tüm sektörlere hitap edilmektedir. Bu dayanıklı malzemeler diğer materyallere kıyasla çok daha uygundur.

Strafor Kesim ; Strafor Köpük ürünlerin sıcak tel yardımı ile kesilmesi sonucu yapılmaktadır. 3 Boyutlu kesim işlemlerinde ise tel yerine CNC Router bıçakları tercih edilmektedir. 360° derece oynayabilen bu başlıklar sayesinde istenilen strafor köpük kesilebilmektedir. Kesim sırasında makineye kesinlikle yaklaşılmaması önemli bir konudur.

Strafor Ürünlerle Neler Yapılır?

Strafor Kesim ile elde edilecek köpükler bir çok farklı alanda kullanılabilir. Bu ürünler çocuk odalarında basit bir dekorasyon ürünü olurken ; bir inşaat ustası tarafından yerden ısıtma levhası olarak kullanılabilmektedir. Burada istediğiniz ürün önemlidir. İçerisinde ürünü muhafaza edebilen , uzun yıllar bozulmayan , darbeye karşı dayanıklı olan ve ısı koruması olan straforlardan bir çok ürün elde edilebilmektedir. Strafor ürünlerle neler yapılır adlı listemizi inceleyebilirsiniz.

 • Strafor Koruyucu Ürünler (Şişe Koruyucu Köpük , Kavanoz Koruyucu Köpük , Toprak Güveç Koruyucular vb.)
 • Logo , Harf , Tabela (Kutu harf kesim metodu ile kesilmesi halinde harf , rakam ve logo kesimi yapılmaktadır.)
 • Yapı ve İzolasyon Malzemeleri (XPS , Yerden Isıtma Levhası , Mantolama Straforu vb.)
 • Gıda Koruyucu Ürünler ( Balık Kasası , İlaç Taşıma Straforu , Dondurma Kutusu vb.)
 • Maket Ürünler ( Pasta Straforu , Maket Köpükler , Strafor Toplar , Strafor Masa Altıkları , Organizasyon Ürünler vb.)
 • Reklamcılık Ürünleri ( Tabela , Işıklı Strafor Ürünler , Strafor Ambalajlar vb.)
 • Strafor Taşıma Ürünleri ( Otomotiv Yedek Parça Taşıma Köpükleri , Züccaciye Taşıma Köpükleri)
 • Özel Üretim Dekorlar (AVM Dekorları , Vitrin Dekorları , Okul Dekorları vb.)

Strafor Kutu

Strafor Kutular aynı şekilde Strafor Kesim yoluyla üretilen bir diğer köpük ürünlerdir. Genel bir kategorisi bulunmayan bu ürünler bir çok amaçla kullanılmaktadır. Strafor Kutular genellikle taşıma kutuları , yedek parça kutuları , balık kutusu ya da ilaç kutusu şeklinde üretilmektedir. Burada içeriğin amacı önemlidir. Eğer enjeksiyon ile üretilecek bir balık kasası istiyorsanız sağlığa zararlı maddelerden üretilmemesi gerekmektedir. Fakat isteğiniz oto yedek parça taşımak ise özel strafor kesim işlemi yapılmaktadır. Strafor Kutular ile bir çok eşyanızı güvenle taşıyabilirsiniz. Strafor Kesim ile özel ölçülere göre üretilen kutular; normal kutulara kıyasla çok daha uygundur. İsteğe göre ortalama 1 blok strafordan 250den fazla strafor kutu üretilebilmektedir.

Strafor Duvar Paneli

Strafor Duvar Paneli ; yine bir Strafor Kesim ürünüdür. Bu ürün diğerlerine kıyasla bir tık farklı üretilmektedir. Üretiminde sadece kesim işlemi yapılmaz. Kesimin haricinde bir çok uygulama yapılması gerekmektedir. Bunlar UV Baskı , boyama ya da ıslatma dediğimiz olaydan meydana gelmektedir. Strafor Kesim uygulanacak olan köpüğün mutlaka dansite değerlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesinin temel nedeni ; çok ince bir yapı olması durumunda duvar paneli montajı esnasında kırılabilir.

Uygulanma ise oldukça basit olan bu Strafor Duvar Paneli evde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla uyguladığınız zaman Evde Strafor Duvar Paneli Uygulaması rahatlıkla yapılabilmektedir.

 • Strafor Duvar Paneli düz bir zemine konulur.
 • Bir metre ya da mezura yardımıyla uygulanacak olan zeminin ölçüleri alınır.
 • Alınan ölçüler strafor duvar paneline göre ölçülür ve ölçü bitimi bir kalem yardımıyla işaretlenir.
 • İşaretlenen kısımlar falçata , falçata ucu ya da kesici aletlerle düzgün bir şekilde kesilir. (Kesimi yaparken koruyucu eldiven takmalısınız.Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmanız da fayda var)
 • İlgili kısım kesildikten sonra çeşitli endüstriyel yapıştırılar strafor panelin arkasına doğru yapıştırılmalıdır.
 • Strafor Kesim işlemi uygulanan Duvar Paneli için artık son aşamadasınız ; yapıştırılan bölüm kaydırılmadan duvara monte edilebilir.

Tüm bunları yaptıktan sonra evde kolaylıkla strafor duvar paneli uygulayabilirsiniz. Eğer uygulamada bir tereddüt yaşıyorsanız aşağıdaki videoyu izleyip tüm süreci kontrol edebilirsiniz.

Strafor Köpük Fiyatları Nedir?

Strafor Kesim yapılacak olan ürüne göre fiyatlandırma değişmektedir. Strafor Köpük Fiyatları hakkında net bilgi almak için mutlaka ilgili firma ile görüşme yapmak gerekmektedir. Dansite değeri , kesim adedi , kesilecek olan ürün vb. farktörler strafor köpük fiyatlarına doğrudan etki etmektedir. Sizler için aşağıdaki fiyat tablosuna bakıp ortalama fiyatları inceleyebilirsiniz.

Kesimi Yapılacak Olan Strafor Kesim ÜrünlerStrafor Köpük Fiyatları / Adet Başı
Şişe Koruyucu , Kavanoz Koruyucu , Güveç KoruyucuOrtalama 5₺ ila 15₺ arasındadır.
Strafor Kutu ve Koruyucu ÜrünlerOrtalama 25₺ ila 100₺ arasındadır.
Taşıma Köpükleri / Nakliye KöpükleriOrtalama 25₺ ila 100₺ arasındadır.
Dekorasyon Straforları & Vitrin Straforlar50₺ ila 1000₺ arasındadır.
İzolasyon ve Mantolama Köpükleri100₺ ila 250₺ arası
Strafor Kesim Fiyatları

Özet

Özetle Strafor Kesim işlemi ; tüm Polistiren malzemeye uygunabilmektedir. Çeşitliliği oldukça fazla olan strafor malzemeler için farklı kesim teknikleri vardır. Bu teknikler Strafor Kesim Makinesi ile Kesim , CNC Strafor Kesim ve Strafor Lazer Kesim olarak adlandırılmaktadır. Strafor inşaattan ; taşımacılık sektörüne kadar bir çok sektörde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Enjeksiyon strafor ürünler genelde bir kalıp üzerine üretilmektedir. Bu üretilen ürünlerde Gıda , İlaç ve çeşitli kimyasal ürünler muhafaza edilmektedir.

Strafor Kesim fiyatları üretilecek olan ürünlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin temel sebepleri üretilecek olan ürünün farklılık göstermesidir. Örnek verecek olursak bir Strafor Kutu ile Otomotiv Yedek Parça Taşıma Köpüğü arasında aynı ebatlar olmayacaktır. Ebatlar ,kalınlık , boyut ve üretim şekli farklı olan bu iki ürünün fiyatları da farklıdır. Net bir bilgi için mutlaka ilgili firma ile iletişime geçmek gerekmektedir. Strafor Fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için üstteki tabloyu inceleyebilirsiniz. Özel Üretim Strafor Ambalaj için ; proje gönderilmesi gerekmektedir. Genellikle gıda ve ilaç ürünlerinde kullanılan bu ambalajlar enjeksiyonel strafordur. Bu ürünler içeriği uzun zaman boyunca muhafaza etmek amacıyla üretilmektedir. Üretimi yapılan ambalaj ; uzun ömürlü kullanılmaktadır. Strafor Kesim ve daha farklı Neler Yapıyoruz öğrenmek için için bizimle iletişime geçmenizi öneririz.