Plywood Kesim ; CNC Router makineleri ile yapılan kesim işlemine verilen genel isimdir. Genellikle inşaat sektöründe kullanılan Plywood malzeme ; kalıp işlerinde yoğun olarak kullanıldığı için milimetrik hesaplarla kesilir. Hâl böyle iken CNC Router Makineleri en doğru tercih olacaktır. Plywood Kesim Bursa Merkezi olarak tüm kalınlık(mm) değerinde malzemeleriniz profesyonel , pürüzsüz ve çapaksız şekilde kesilmektedir.

Plywood Kesim Nasıl Yapılır?

Plywood Kesim ; Genellikle CNC Router makineleri ile yapılmaktadır. İnşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan Plywood malzeme kalıp alma , iç bölme ve kaplamalarda kullanılır. Kullanılan bu yerlerde milimetrik hesaplamalar yapılır. CNC Router Makineleri ile bu milimetrik hesaplamalar hatasız bir şekilde kesilmektedir. Lazer Kesim ile de kesilebilen Plywood malzeme ; kalınlığına(milimetresine) göre Lazer-CNC makineleri arasında tercih edilebilmektedir.
Plywood Kesiminde 8mm malzemeler Lazer Kesim Makineleri ile kesilebilirken 8mm’den yüksek malzemeler CNC Router ile kesilmektedir.

Plywood Malzemenin CNC Router’da Kesilmesi

Plywood Kesim için CNC mi Lazer mi?

Plywood malzeme en düşük 8mm kalınlığındadır. Lazer Kesim Makineleri her ne kadar 30mm’e kadar malzeme kesebilse de bıçak ucu , motor gücü gibi faktörler göz önüne alınarak CNC Makineleri tercih edilmelidir. CNC Makineleri ; Lazer Kesim makinelerine kıyasla çok daha güçlü makinelerdir. CO² lazer makinelerine kıyasla dahi CNC Router ; Plywood malzeme için daha sağlıklı olacaktır.

Plywood Nedir?

Plywood ; yoğunlukla inşaat , mobilya , gemi imalatı gibi sektörlerde kullanılan ağaç üründür. Bu malzeme diğer ağaç gruplarına göre suya karşı çok daha fazla dayanıma sahiptir. Bu özelliği sayesinde inşaat sektöründe kalıp olarak kullanılmaktadır. Özellikle sıvasız kalıp yapmak isteyen tüm ustalar bu malzemeyi tercih etmektedir.

Plywood malzemeler filmli ve filmsiz olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Dayanıklılığı çok fazla olmasına karşın oldukça hafif bir malzemedir. Ağaç tabakalarının birleşimi ile oluşan bu malzemenin katman sayıları genellikle 1-3-5 gibi tekli sayılardan oluşmaktadır.

Plywood ; kalite sınıflarına göre ayrılmaktadır. Bu kalite sınıfları şu şekilde sıralanabilir ; “BB/BB BB/CP  BB/C  CP/CP  CP/C C”

Plywood Malzemenin Kullanım Alanları

Suya olan yüksek dayanımı , yüksek dayanıklılığı gibi özellikleri olan Plywood İnşaat , Mobilya ve Ulaşım Araçları İmalatında kullanılmaktadır. Aşağıdaki tablodan Plywood malzemenin kullanım alanlarına ulaşabilirsiniz.

İnşaat SektörüKalıp işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
İnşaat Sektörüİç bölmeler , zemin ve parke döşemeleri ve çatı kaplamalarında kullanılmaktadır.
İnşaat Sektörüİskele platformlarında kullanılmaktadır.
Ulaşım / UlaştırmaGemilerin kargo bölümünde ve kayık , tekne gibi düşük ulaşım araçlarının iç zemininde kullanılmaktadır.
Ulaşım / UlaştırmaKonteynırların alt zemin kaplamalarında ve yan cidalarında kullanılmaktadır.
Ulaşım / UlaştırmaVagonların alt zemin kaplamalarında ve yan cidalarında kullanılmaktadır.
Mobilya SektörüKapı , Raf , Mobilya Ayağı
Mobilya SektörüOfis Mobilyası , Mutfak Mobilyası vb.
Mobilya SektörüKoltuk yapımında iskelet olarak kullanılmaktadır.
Diğer SektörlerMüzik aletlerinde (Piyano , gitar vb. aletlerin kasasında) kullanılmaktadır.
Diğer SektörlerOyuncaklarda kullanılmaktadır.
Diğer SektörlerOyun salonlarında kullanılmaktadır.
Plywood Plaka Kullanım Alanları

Plywood Kontraplak Özellikleri

  • Suya karşı yüksek dayanımı vardır.
  • Alternatifi malzemelere kıyasla çok daha ekonomiktir.
  • Çatlamaya karşı dirençli olup ; vida tutma özelliği yüksektir.
  • Kontraplak yüzeyine boya yapılabilir ve cila atılabilir.
  • Oldukça hafif bir malzemedir.