CNC Kutu Harf Kesim diğer adıyla Kutu Harf Kesim İşlemi ; bir çok sektörde kullanılan dekorasyon amaçlı kesim işlemleridir. Genellikle işyerlerinde , AVMlerde ve bilimum ticarethanelerde kullanım alanı vardır. Fuarcıların , dekorasyoncuların ve özellikle son dönemlerde E-Ticaret ile ilgilenen satıcıların son zamanlardaki popüler ürünürüdür. Kutu Harf Kesim işlemi bir çok üründen elde edilebilir burada önemli olan sizin isteğinizdir. CNC Ahşap Kesim ya da CNC Strafor Kesim ile Kutu Harf üretmek mümkün olmaktadır. Dekoratif amaçlarla kullanılan bu ürünler ; bir çok yerde karşınıza çıkabilmektedir. AVM’lerde genellikle girişlerde bu harf kesimin örneklerini görebilirsiniz. Son dönemlerde çocuk ve bebek odalarında da bu dekoratif ürün son derece fazla kullanılmaktadır. CNC Kutu Harf ürünleri bugün hemen hemen bir çok mekanda görmeniz muhtemeldir.

İsmi aynı olsada kullanılacak olan ürün çeşitlilik gösterebilmektedir. CNC Kutu Harf Kesim için sadece ahşaptan yapılır demek büyük bir yanlışlık olacaktır. Plexiglass , Alüminyum , Kontraplak , Strafor vb. gibi farklı materyaller ile de kutu harf üretimi yapılmaktadır. Yalnızca kesim metodlarının farklılık gösterdiği bu ürünler için kullanım alanı çok daha farklı olabilmektedir. Işıklı Kutu Harf üretimi için en doğru tercih CNC Ahşap Kesim olurken daha ekonomik bir kutu harf için CNC Strafor Kesim olabilmektedir.

Kutu Harf

CNC Kutu Harf ; belirli bir kalınlığı olan içerisinde harf , rakam barındıran bir dekorasyon ürünüdür. Işıklı ya da Işıksız olarak üretilebilmektedir. Aynı şekilde üzerine gold varank dediğimiz çeşitli plexi çeşitleri eklenip süslenebilmektedir. Bu dekorasyon ürünlerinin üretimi , kullandığı malzeme ve boyanması değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak ; CNC Router Kesim tekniği ile üretilen bir Ahşap Kutu Harf kullanılan ahşapın kalınlığına ; malzeme tercihine göre farklılık oluşturucaktır. Bu dekoratif ürünleri Strafor ile üretmek istediğimizde ise Strafor Köpüğün Dansite değeri gözönünde bulundurulmalıdır.

CNC Kutu Harf üretiminde kullanıcının malzeme seçimi çok önemlidir. Solid , Plexiglass ya da Strafor ürünler diğer materyallere göre oldukça uzun ömürlüdür. Temizlenmesi de aynı şekilde ahşap ürünlere göre daha kolaydır. Eğer uzun ömürlü bir organizasyon ya da şirket tanıtımı düşünülüyorsa tercihlerinizin yukarıda üçlemeden yana olması tercih edilmelidir. Ahşap çok kaliteli bir ürün olsa da olası bir sıvı teması sonucunda şişebilir , yanlardan patlayabilmektedir. Peki CNC Kutu Harf Çeşitleri Nelerdir?

Pleksi Kutu Harf

Pleksi / Plexiglass esnek yapısı sayesinde kırılma , bükülme gibi olası zararların önüne geçebilen bir maddedir. Hâl böyle iken CNC Kutu Harf Kesimi için mükemmel bir ürün seçimi olacaktır. Bu tercihte Pleksi Kutu Harf kesimi için olası fiyat tablosu çok daha verimli olacaktır. Uygun fiyatlandırması , kolay temizlenebilmesi ve ışıklandırılabilen seçenekleri ile Pleksi Kutu Harf ; CNC Kutu Harf Kesim en çok tercih edilen ürünleri arasındadır. İçerisindeki ışık geçirgenliği sayesinde Pleksi Kutu Harflere genellikle içten led döşemesi yapılarak Kutu Harf Tabela olarak kullanılabilmektedir. Hâl böyle iken en çok tercih edilen ürünün Pleksi olmamasına şaşırılmamalıdır.

Strafor Kutu Harf

Strafor Kutu Harf ; ısıya , toza ve olumsuz hava şartlarına karşı olağanüstü dayanıklılığı ile tanınan bir maddedir. Bu madde iç mekanlarda yalıtım malzemesi olarak kullanılırken ; dış mekanlarda görsel amaçlı kullanılmaktadır. Tabela gibi yıllar boyunca sabit kalacak reklamcılık ürünleri için Strafor Kutu Harf tercih edilmektedir. Tercih nedenleri arasında ; Maliyetinin düşük olması , Kolay Temizlenebilmesi , Dekoratif Şıklığı ve Uzun Ömürlü olması vardır. CNC Kutu Harf Kesim işlemlerinde Strafor ürünleri oldukça sık tercih edilmektedir. Tercihen ; dış mekan ya da isteğe göre iç mekanda Kutu Harf Tabela olarak kullanılmaktadır.

Ham olarak gelen madde sonradan boyanabilir. CNC Kutu Harf Kesim işlemi yapıldıktan sonra pütür bırakmaması için elle boyanır. Boya tercihlerinde su bazlı boya kullanılması tavsiye edilmektedir. Su bazlı boya ; EPS Köpüğe hiç bir şekilde zarar ve içeriğindeki dayanıklı bileşenlerin etkisini kaybettirmez.

Ahşap Kutu Harf

Ahşap Kutu Harf ; yine bir CNC Kutu Harf Kesim ürünüdür. CNC Router Makinalarında üretimi yapılan bu kutu harf üretimi için ahşap , mdf , sunta , mdflam ya da suntalam kullanılmaktadır. Ahşap Kutu Harf kesim işlemi için malzeme tercihi ciddi önem taşımaktadır. Basit bir örnekle 3mm kalınlığındaki bir ahşapın Kutu Harf olma olasılığı çok düşüktür. Kırılabilir bir ağaç malzemesi olan Ahşap için minimum 8 mm kalınlığında bir kutu harf üretimi önermekteyiz.

CNC Kutu Harf çeşitliliği arasında en az tercih edilen üründe aynı şekilde Ahşap Kutu Harftir. Bunun temel nedenleri arasında ; kesim ve ürün maliyetinin haricinde elle yapılması gereken işlemlerde mevcuttur. Frezeelenmesi gereken ahşap kutu harf üretim açısından diğer materyallere göre daha yavaş üretilmektedir. Toplu ürün siparişlerinde Pleksi Kutu Harf tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

CNC Kutu Harf Kesim Nerede Kullanılır?

Basit bir cevapla ; CNC Kutu Harf her yerde kullanılabilmektedir. Ofislerden ; AVM’lere , okullardan ; işyerlerine kadar bir çok yerde dekoratif amaçla kullanılmaktadır. Son dönemlerde okullarda kullanımı oldukça sık görülmektedir. Rakamların ya da Harflerin yer aldığı kutu harfler okul öncesi öğretim amacıyla da kullanılmaktadır. Dekoratif amacının yanında eğitime de destek verilebilmektedir.

Son dönemler Kutu Harf Tabela örneğine çok sık rastlanabilir. Belirli bir zemin üzerine (Ahşap , Plexi ya da farklı bir materyal olabilir) kutu harf yerleştirilmektedir. Bu şekilde göze hoş gelen bir tabela ortaya çıkar. Ortayan çıkan Kutu Harf Tabela sonradan boyanabilir , renklendirilebilir ya da ışıklandırılabilir. Işıklı Kutu Harf Tabela diğer ürünlere göre çok daha ilgili çekicidir.

CNC Kutu Harf Üretimi Nasıl Yapılır?

Neden CNC Kutu Harf Kesim Tercih Edilmelidir?

CNC Router Makineleri günümüzdeki en profesyonel makinelerden yalnızca bir tanesidir. Bu makineler sayesinde CNC Kutu Harf gibi dekoratif ürünler elde edilebilmektedir. Elde edilecek olan bu ürünlerde ; fire en aza indirilir , kenarlarında çapak ve pürüz bulunmaz ve pürüzsüzdür. Bu faktörler bir insan elle kesim yapmasıyla karşılaştırılamaz. Özellikle uzun ömürlü bir malzeme tercihi varsa sonradan pişman olmamak için kesinlikle CNC Router Kesim tekniğinden yararlanılmalıdır.

Seri üretim yapılabilir. Tek bir tasarımdan binlerce aynı şekilde Kutu Harf Kesimi yapılabilir.Elle yapılacak kesime kıyasla çok daha hızlıdır. Zamandan tasarruf sağlanmaktadır.
Pürüzsüz , çapaksız ve pütürsüz bir Kutu Harf Tabela üretilebilirSonradan ışıklandırılabilir , bükülebilir ve boyanabilir. Tek bir kutu harfe yıllarca revize yapılabilir.
CNC Kutu Harf Kesimin Avantajları Nelerdir?

Kutu Harf Tabela

Kutu Harf Tabela aynı şekilde CNC Kutu Harf kesim metodunun farklı bir üretimidir. Burada farklılık olarak kesimi yapılan kutu harfler istenilen zemine yerleştirilmesidir. Özellikle dış mekanlarda görülen Tabelaların bir çoğunda artık Kutu Harf Tabela kullanılmaktadır. Strafor Kutu Harf ile ilgili tüm işlemlerin üretimi için dansite değerlerini iletmeniz gerekebilmektedir. Kutu Harf Tabela ; ürün çeşitliliği ile bir çok farklı isimlendirmesi vardır. Ahşap Kutu Harf , Strafor Kutu Harf , Pleksi Kutu Harf şeklinde devam etmektedir. Bu konuda yukarıda belirtilen içeriklere gözatın tercihini yapabilirsiniz.

cnc kutu harf
CNC Kutu Harf

Kutu Harf Fiyatları

CNC Kutu Harf Kesim işlemi için yaptıracağınız tasarım , ölçülendirme , kesim süresi gibi etkenler fiyatlandırmaya doğrudan müdahele etmektedir. Bunun için net bir fiyat tablosu çıkartmak mümkün olmamaktadır. Kullanacağınız ürün , ürünün ebatları , dansite/mm değerleri gibi faktörlerle fiyat verilebilmektedir. Fakat ortalama bir fiyat söyleyecek olursak 500 TL ila 3000 TL arasında adet fiyatı çıkabilmektedir. Bu açık uçlu fiyatlandırmanın nedenleri üstte yazılan faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Kutu Harf Fiyatları hakkında net bir bilgi almak için mutlaka ilgili firma ile görüşülmesi gerekmektedir. Türkiye’nin her yerine gönderim sağlayan YALÇİN CNC sizlere fiyat konusunda yardım sağlayabilecektir..